Korek není jen zátka
Na začátku každého projektu dlouho přemýšlím o tom, jaké materiály a textury pro daný prostor použiji. Jsem velkým obdivovatelem tapet, protože dodávají interiéru charakter a mají velmi rozmanité využití (ostatně právě pro tuto vlastnost získaly mé ohromné sympatie - variabilita je, dle mého názoru, jejich silnou stránkou). Oproti klasickému malířskému nátěru jejich výhoda tkví i v tom, že jsou otíratelné či omyvatelné (pokud nepoužijete papírové), což je neocenitelné obzvláště pokud máte malé děti, které svými neposednými ručičkami sahají všude, kde se dá. Ve vlhkých prostorách navíc absorbují vlhkost, takže se vám na stěnách nevytváří nevzhledné a zdraví škodlivé plísně. Má volba, po jakém materiálu sáhnout na ozdobu zdí v chodbě, byla proto jasná. Vybrala jsem si vliesovou tapetu s dekorem hadí kůže v černo-šedém odstínu se stříbrným akcentem.
Z obavy, že bude chodba velmi tmavá, jsem se rozhodla na jednu zeď použít něco odlišného a pochopitelně světlého. Vzhledem k tomu, že jsem fascinována prostornými a vzdušnými lofty a industriálně pojatými interiéry, kterých se nemohu nikdy nabažit; rozhodla jsem se trochu těch surových, přiznaných cihel mít i u sebe doma. Avšak jejich surový vzhled potlačím bílým nátěrem, který dodá prostoru na eleganci a lépe zapadne do celého konceptu, který se nese v duchu tradičně moderního black and white.
Při hledání toho pravého, co bude zdobit mou poslední zeď vstupních prostor, jsem toho vymýšlela poměrně dost. A při mém pátrání na internetu jsem se nadchla pro materiál, který sice nebude v chodbě použit, ale který bych vám i tak mile ráda v dnešním článku představila. A tím je korek, resp. korkové obklady stěn.

Korkové obklady stěn jsou velmi interesantní alternativou k jiným, více či méně známým obkladům. Jedná se o přírodní a nezávadný materiál, který má celou řadu užitečných vlastností a je příjemný na dotek. Má dlouhou životnost a díky svému neokoukanému designu vytvoří ústřední bod jakéhokoliv prostoru.

Korkové obklady jsou antistatické, a proto se v nich nedrží prach. Jejich dalším bonusem je odolnost vůči mykózám a plísním, takže nemusíte mít obavy použít korek i ve vlhkém prostředím, např. v koupelně.

Korkové obložení nabízí exkluzivní vzhled a bude tvořit ideálního partnera pro achromatické či neutrální barevné schéma. Rozumět si proto korkový materiál bude především s bílou, černou, šedou a s odstíny hnědé, béžové, krémové atd.
Milovníci přírodních materiálů si při volbě korkového obkladu přijdou jistě na své. Korek vzniká z korkového dubu, resp. z jeho kůry, která je velmi silná a odolná. Pokud tedy uvažujete o přírodním obkladu, ale ani kámen ani dřevo vás neokouzlily, můžete sáhnout právě po korku.

I přesto, že díky korkovému obkladu vtisknete místnosti rustikální charakter, použít ho můžete v jakkoliv koncipovaném interiéru. Výborně bude sekundovat dalším přírodním materiálům a vkusně bude vypadat i s moderními, lesklými povrchy.
Barevné alternativy těchto obkladů přinášejí jak světlé tak i tmavé tóny. Na našem trhu se dlouhodobě zabývá zpracováním a prodejem korkových obkladů společnost Korek - Jelínek s.r.o. Kromě kamenné prodejny, kde si můžete korkové obklady osobně osahat a okoukat, má spol. i internetový shop, kde naleznete veškerý jejich korkový sortiment.
Jen nezapomeňte, že méně znamená více a toto pravidlo bude platit i v případě použítí korku na stěnách. Jednoznačně zajímavějšího efektu docílíte, pokud obklad zvolíte pouze na jednu zeď či na její část.
Na mě to působí hřejivě, tedy jako alternativu ke klasickému dřevu.
OdpovědětVymazatKorek je "teplý" materiál, takže pokud máte ráda klasické dřevo, je to ideální alternativa. Jen bohužel finančně nákladnější.
VymazatVelmi mě zaujala praktičnost materiálu, netušila jsem, že má tak skvělé vlastnosti! Stěna s možností obměny fotografií a obrázků dětí, mě fascinuje nejvíce, pro svou permanentní variabilitu! 👏
OdpovědětVymazatJe to unikátní materiál s všestranným využitím. Mít korkovou nástěnku přes část zdi bude skýtat značné výhody :-)
Vymazat